قضاوت کردن استفاده مشاوره مشاهده نیکون D5500

قضاوت کردن: استفاده مشاوره مشاهده نیکون D5500 نورنگار noornegar نورنگار

گت بلاگز اخبار پزشکی نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سن امید به زندگی ایرانیان در زنان به 78.4 و در مردان به 73.8 رسیده و 47 درصد ایرانیان بالای 70 سال عمر می کنند.

نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

عبارات مهم : سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سن امید به زندگی ایرانیان در زنان به 78.4 و در مردان به 73.8 رسیده و 47 درصد ایرانیان بالای 70 سال عمر می کنند.

به گزارش ایرنا ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری وزارت بهداشت: افزود: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد سن امید به زندگی ایرانیان طی چهار دهه حدود 25 سال زیاد کردن یافته و از حدود 54 سال به بالای 73 سال رسیده است که ناشی از توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشور است.

نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

وی گفت: سن امید به زندگی سالم در ایرانیان نیز حدود 65 سال است و با توجه به این داده ها می توان در سن بازنشستگی و فراغت در کار تجدید نظر کرد.

حریرچی اضافه کرد: رتبه کشور عزیزمان ایران از نظر سن امید به زندگی در چهار دهه گذشته از رتبه بین 100 تا 110 به 63 در بین کشورهای دنیا افزایش کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سن امید به زندگی ایرانیان در زنان به 78.4 و در مردان به 73.8 رسیده و 47 درصد ایرانیان بالای 70 سال عمر می کنند.

وی گفت: در گذشته مرگهای زیر 50 سال فوت زودرس تلقی می شد ولی امروزه فوت زیر 70 سال فوت زودرس تعریف می شود و اکنون 47 درصد ایرانیان بالای 70 سال عمر می کنند که نشانه توسعه اقتصادی و اجتماعی است لیکن دهه 70 حدود 80 درصد مرگها زیر 80 سال بود.

حریرچی ادامه داد:’ حدود 51 درصد زنان و 43 درصد مردان ایرانی بالای 70 سال عمر می کنند. در سال 1395 در مجموع حدود 360 هزار فوت در کشور داشتیم که 219هزار نفر آنان مرد و 141 هزار نفر زن بودند و از 193 هزار فوت قبل از 70 سالگی، 124 هزار مورد مرد و 69 هزار مورد زن بودند. امیدوارم شرایط زندگی ایرانیان بهتر شود و تعداد بیشتری از مردم به بالای 80 سالگی برسند.’

وی همچنین با اشاره به تماس های مردم با اورژانس 115 گفت: در پایتخت کشور عزیزمان ایران روزانه بین 10 هزار تا 12 هزار تماس تلفنی با 115 انجام می شود که حدود یک سوم آنها یعنی بیش از سه هزار تماس مزاحمت تلفنی است و یک درصد آنها دادن اطاعات غلط است که هنگامی که ماموران مراجعه می کنند متوجه می شوند خبری از بیمار اورژانسی نیست و وقت و هزینه و توان نیروهای اورژانس را هدر می دهند.

معاون کل وزارت بهداشت همچنین با اشاره به سبک تغذیه نادرست در کشور عزیزمان ایران گفت: حدود 50 درصد ایرانیان بیش از میزان نیاز غذا می خورند، حدود 20 درصد مصرف انرژی و کالری مناسب دارند و حدود 20 درصد نیز کمتر از مورد نیاز کالری در هر روز دریافت می کنند.

نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

وی در پاسخ به پرسشی راجع به نظارت بر سموم کشاورزی افزود: در سال های اخیر با همکاری وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی، اکثر سموم کشاورزی شناسنامه دار شدند، بسیاری از سموم غیر مجاز جمع آوری و بعضی مراکز غیر مجاز سموم کشاورزی تعطیل شدند.

حریرچی گفت: کسی انتظار ندارد ماموران وزارت بهداشت سر مزارع حاضر شوند و سموم و کودهای شیمیایی را کنترل کنند ولی با آگاهی بخشی و هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی اوضاع نسبت به گذشته بهتر شده است است.

سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سن امید به زندگی ایرانیان در زنان به 78.4 و در مردان به 73.8 رسیده و 47 درصد ایرانیان بالای 70 سال عمر می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد آلایندگی خودروهای تولید داخل نیز گفت: در این زمینه نیز وزارت بهداشت نقشی در تولید ماشین ندارد، وظیفه وزارت بهداشت آگاهی سازی و مطالبه گری است و در این مورد میزان آلایندگی خودروهای سنگین و موتورسیکت ها در کلانشهرها زیاد هست، که در این زمینه هشداردهی از طرف وزارت بهداشت انجام می شود.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت ابزار قانونی جهت جلوگیری تولید خودروهای آلاینده را ندارد و البته غیر از وزارت بهداشت باید سایر دستگاه های نظارتی و نهادهای مردم نهاد نیز نقش نظارتی و هشداردهی خود را انجام دهند.

نیمی از ایرانی ها بیش از 70 سال عمر می کنند

حریرچی گفت: علاوه بر ماشین و سموم کشاورزی سیگار نیز از جمله مهمترین کالاهای آسیب رسان به سلامت است که تولید و مصرف آن در سال های اخیر زیاد کردن یافته و سلامت مردم را به خطر انداخته است.

وی ادامه داد: تولید و مصرف سیگار به نقع قشر کوچکی از سرمایه داران است و نفع اقثصادی جهت اشتغال و اقتصاد کشور ندارد و ضرر آن به عموم مردم می رسد و باعث زیاد کردن هزینه های بهداشتی- درمانی و کم کردن طول عمر ایرانیان می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در باره تعرفه گذاری خدمات پزشکی در سال آینده نیز گفت: مطابق ماده 9 قانون برنامه توسعه، تعرفه های خدمات پزشکی باید بر مبنای قیمت تمام شده است این خدمات به صورتی که پرداختی از جیب مردم زیاد نشود قبل از تصویب بودجه هر سال در مجلس و قبل از شروع سال انجام شود که امیدوارم این اقدام امسال با توجه به پیشنهادهای شورای عالی بیمه انجام شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بعضی مراکز درمانی دفترچه بیمه سلامت را قبول نمی کنند، گفت: هیچ مرکز درمانی دولتی، دانشگاهی یا وابسته به نهادهای عمومی غیر دولتی وجود ندارد که یکی از دفترچه های بیمه را قبول نکند، گزارشی در این مورد نداشته ایم و چنین مسئله ای خط قرمز وزارت بهداشت است.

وی گفت: البته ممکن است بعضی بیمارستان ها و درمانگاه های شخصی چنین تخلفی را انجام داده باشند که گزارش هایی داشته ایم، در قوانین قبلی شخصی اختیار داشتند که با بیمه ها قرارداد ببندند یا نبندند ولی در قوانین جدیدتر الزامات بیشتری جهت قرارداد این مراکز با بیمه ها وجود دارد.

حریرچی افزود: به هر حال با توجه به تاخیر بیمه ها در پرداخت در ماه های اخیر تعدادی از مراکز درمانی شخصی از پذیرش دفترچه بعضی بیمه ها سرباز می زنند، این شرایط عوض کردن خواهد کرد و بیمه ها می توانند در زمانی که وضع مالی ارزش بهتر شد و پرداخت ها به موقع شد، با این مراکز قرارداد نبندند لیکن نمی شود که مراکز درمانی شخصی فقط در روزهای خوشی با بیمه ها قرارداد داشته باشند و در روزهای مشکل کنار بکشند.

وی گفت: در مورد بیمارستان ها و درمانگاه های خیر چون نفس کار کمک به مردم و کار خیر هست، انتظار وزارت بهداشت زیاد از مراکز شخصی هست، گر چه خیرین زیاد در ساخت این مراکز همکاری و حمایت می کنند و اداره بسیاری از این مراکز بدون حمایت خیرین انجام می شود با این حال از این مراکز انتظار داریم که شرایط مردم را درک کنند و دفترچه های بیمه را در این شرایط قبول کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: با توجه به تاخیر بعضی بیمه ها از جمله شرکت تأمین اجتماعی در پرداخت به مراکز درمانی از شرکت تأمین اجتماعی گله داریم که آیا پرداخت ها در مراکز ملکی و درمان مستقیم این شرکت بهتر و به موقع تر از مراکز درمان غیر مستقیم این شرکت پرداخت می شود، در حالی که پرداخت به بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی با ماه ها تأخیر انجام می شود.

حریرچی گفت: در مورد بهداشت مراکز بهداشتی در روستاها و مناطق محروم نیز وزارت بهداشت مدعی است که هیچ روستایی در کشور وجود ندارد که مطابق نظام سطح بندی نیاز به منزل بهداشت داشته باشد ولی در آن دِه منزل بهداشت وجود نداشته باشد.

وی افزود: در سال های اخیر حتی حاشیه شهرها نیز زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گرفته اند، البته هنوزبه سطح مطلوب در ارائه خدمات بهداشتی نرسیده ایم.

وی ادامه داد: در مورد کسانی که دفترچه بیمه رایگان ریافت کرده اند نیز طبق مقررات فقط می توانند از خدمات مراکز دولتی برخوردار شوند و اگر درخواست مراجعه به مراکز غیر دولتی را دارند باید 50 درصد حق بیمه را بپردازند.

حریرچی راجع به پیشنهادی مبنی بر اینکه آیا به جای گذاشتن سقف جهت دفترچه های بیمه نظام تشویقی استفاده نمی شود تا افرادی که کمتر از دفترچه بیمه استفاده می کنند، حق بیمه کمتری بپردازند گفت: این نوع سیاست تشویقی با فلسفه بیمه که گرفتن پول زیاد از افراد جوانتر، پولدارتر و سالم تر جهت هزینه کردن در دوران پیری، نداری و بیماری هست، منافات دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در تصویر العمل به گزارش مدیر دیوان محاسبات کشوری مبنی بر تخلف بودجه ای دولت، گفت: شاید بخشی از اشاره آقای آذر به بودجه 6800 میلیارد تومانی وزارت بهداشت از هدفمندی یارانه ها که بعد از سال 93 به 4800 میلیارد تومان کم کردن یافت و نیز بودجه عمومی وزارت بهداشت و سهم وزارت بهداشت از مالیات بر ارزش افزوده است که سالی که گذشت به میزان مصوب تخصیص نیافت است که ما در وزارت بهداشت نیز نسبت به این مسئله معترض و گله مند هستیم.

وی تاکید کرد: اگر بودجه های مصوب وزارت بهداشت به طور کامل و 100درصدی پرداخت شود، وزارت بهداشت هیچ مشکلی جهت انجام همه تعهدات و تکالیف خود ندارد.

حریرچی گفت: شرکت بیمه تأمین اجتماعی هم اکنون حدود شش هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکار است.

وی افزود: جهت سال آِینده نیز هر نوع زیاد کردن تعداد بیمه شدگان شرکت های بیمه گر باید مستلزم تأمین بودجه آن باشد در غیر این صورت امکان ارائه خدمات تازه به افراد بیمه شدن تازه به وسیله شرکت های بیمه گر وجود ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت راجع به توسعه گردشگری سلامت در کشور عزیزمان ایران نیز گفت: توسعه گردشگری سلامت در صورتی که به زیاد کردن درآمد ملی، توسعه اشتغال و زیاد کردن منابع جهت فعالان حوزه سلامت منجر بشود کار خوبی است به شرطی که منطبق با منافع ملی باشد و موجب آسیب و خدشه دار شدن خدمات رسانی به مردم کشور نشود.

وی افزود: اقتصاد گرشگری سلامت بسیار پیچیده است و عمدتا با همکاری بخش شخصی توسعه پیدا می کند و فقط تعداد اندکی از بیمارستان های دولتی در این زمینه فعالیت دارند با این حال بعضی کشورهای همسایه جهت توسعه گردشگری و از جمله گردشگری سلامت، قیمت برابر ارز خود را با ارزهای بین المللی نصف کرده اند که باعث شده است گردشگران بیشتری به این کشورها سفر کنند و تعداد کمتری از گردشگران سلامت این کشورها جهت درمان به کشور عزیزمان ایران بیایند و حتی گاهی جهت بلیت هواپیما در بعضی کشورهای همسایه 30 درصد تخفیف به گردشگران داده می شود.

وی گفت: با وجود با توسعه کمیت و کیفیت خدمات پزشکی از یک کشور بیمارفرست به کشوری بیمارپذیر و خودکفا از نظر خدمات پزشکی تبدیل شده است است ولی در مجموع توسعه گردشگری سلامت در کشور نیازمند همکاری زیاد شرکت گردشگری، وزارت امور خارجه و سفارتخانه کشور عزیزمان ایران در کشورهای متفاوت است.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی راجع به فوت چند کودک زلزله زده در کرمانشاه بر اثر سرما گفت: هر فردی که جهت درمان به بیمارستان های وزارت بهداشت مراجعه کرده هست، حتما خدمات مورد نیاز را دریافت کرده است البته در بعضی موارد با مراجعه دیرهنگام بعضی بیماران مواجه بوده ایم که موضوعی جداگانه است.

وی ادامه داد: از 5 کودکی که اخیرا و بعد از زلزله به بیمارستان های وزارت بهداشت مراجعه کرده اند، سه نفر هنوز خوابیدن هستند، یک مورد نیز که مربوط به آذرماه است و اخیرا خبر فوت او در اینترنت انتشار یافته است دچار یک نوع بیماری ژنتیک یا مادرزادی بود که فوت این کودک بیمار نیز ربطی به سرما و زلزله نداشت. مریضی بود که قبلا دوبار دچار تشنج و خوابیدن شده است بود.

حریرچی افزود: تعداد پزشکان و خدمات پزشکی در مناطق زلزله زده کرمانشاه نسبت به قبل از زلزله کمتر نشده است.

وی راجع به کمبود سرویس بهداشتی و حمام در مناطق زلزله زده نیز گفت: در این مورد دستگاه های دیگر مسئولیت دارند و من اطلاع دارم که مسئولان نهادهای مسئول به فکر هستند و تلاش می کنند،البته می دانیم که با شرایط ایده آل فاصله داریم و حتما نقایصی وجود دارد که در صورت همکاری دستگاه های مسئول این پرسشها کمتر می شود، البته وزارت بهداشت بر کیفیت آب آشامیدنی و غذای توزیعی در این مناطق نظارت دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به پرسشی راجع به میزان هدررفت منابع نظام سلامت گفت: در تمام نظام های اقتصادی از جمله نظام سلامت بین 20 تا 30 درصد منابع در همه کشورهای دنیا هدر می رود که ناشی از تجویز نادرست، تجویز دارو و درمان گرانقیمت و هزینه-اثربخش نبودن بخشی از خدمات است.

وی گفت: مسئله مهم در کشور ما این است که منابع با مصارف همخوانی ندارد و به خصوص منابع مورد نیاز جهت هزینه هایی که بسته های بیمه پایه در کشور مورد نیاز هست، تأمین نمی شود و به همین علت همواره در سال های اخیر با تاخیر چندین ماهه بیمه ها در پرداخت مطالبات مراکز درمانی مواجه بوده ایم.

حریرچی افزود: پزشکان و بیمه ها د ولت دارند خدمات بیشتری را پوشش دهند ولی منابع کافی نیست. یکی از راه های برطرف این مسئله اجرای نظام ارجاع و دکتر خانواده است که در این روش نیز به علت محدودیت در مراجعه کردن به دکتر دلخواه در بین بعضی مردم نارضایی ایجاد می کند.

وی گفت: با این حال هیچ راهی جز اجرای نظام ارجاع نداریم، در بعضی کشورهای آسیایی بیمه ها فقط هزینه سه ماه دیالیز را جهت بمیاران کلیوی پرداخت می کنند یا در بعضی کشورهای اروپایی مردم جهت یک ام آر آی غیر اورژانسی حداقل باید سه ماه در نوبت بمانند، اگر چنین تصمیماتی در کشور عزیزمان ایران گرفته شود، بعضی مردم نارضایی می شوند که جهت کم کردن این نوع نارضایی ها باید آگاه سازی و ساختن فرهنگ راجع به نظام ارجاع در کشور زیاد شود.

واژه های کلیدی: سلامت | بهداشت | بهداشتی | وزارت بهداشت | وزارت امور خارجه | وزارت جهاد کشاورزی | سرویس بهداشتی و حمام | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz